Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥lar 4845316



*

nr 484 5316


Skålar

2 st, Argenta, Wilhelm KÃ¥ge + Gunnar Nylund (1904-1997)


Utrop:

100 kr

Såld:

650 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 september 2007
kl 16:54:52


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/9 13:27:42 1      100 kr
9/9 21:02:25 2      150 kr
9/9 21:05:15 1      300 kr
9/9 22:13:27 2      350 kr
10/9 13:39:52 3      600 kr
10/9 16:43:05 4      450 kr
10/9 16:44:31 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gunnar nylund gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar skålar svensk keramik svenska keramiker wilhelm kåge
  • 1018 Bordsuppsats
    skålar, ett par, Brons/opalinglas, 1800-tal. Diame..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:42
  • 1017 Bordsuppsats
    skålar, ett par, omkring 1800, Frankrike, brons/kr..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:53
  • 8256 InsatsskÃ¥lar
    glas, 3 st. Längd: 33 cm, diameter: 31-32 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:59
  • 8091 SkÃ¥lar
    4 st, Arne Erker, Kockums Emaljverkstad, emalj, ol..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:14
  • 8019 SkÃ¥lar
    Ett par, fd armringar, metall. Diameter: 12 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:25
  • 8250 SockerskÃ¥lar
    på fot 2 st, + fat på fot, nysilver. Höjd: 18-38 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43




Ladda ner broschyr