GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skål 4061130
nr 406 1130
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Skål, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-tal, höjd: 15 cm, längd: 35 cm, signerad: "(Studiohanden) Sweden F/10 169"
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.500 kr
tisdag 18 april 2006
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg