bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skål 13671013



*

nr 1367 1013


Skål

silver, Sheffield, England, Import CGH, 1911. Längd: 25 cm, höjd: 18 cm, Vikt: 750 g ca


Konditionsrapport: Monogram W

Utrop:

3.000 kr

Såld:

3.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2020
kl 19:48:05


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/10 21:33:35 1      2.600 kr
12/11 20:45:37 2      2.800 kr
10/12 11:22:09 3      Vinnande bud



  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa import cgh sheffield silver skål ädelmetall
  • 5004 Gicléetryck
    Jonas Lundh (f. 1965), Sverige. Skål. Signerad, nu..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 jan kl 19:48
  • 5288 Skål
    + ljusstake, Rörstrand, Ilse Claeson (1907-1999), ..//
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 jan kl 18:52
  • 5289 Skål
    på fot, Johansfors Glasbruk, Orup. Höjd: 24, djup:..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 jan kl 18:50
  • 5039 Skålar
    2 st, silver, Graverade, diameter: 18-21. Höjd: 7-..//
    Aktuellt bud: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 jan kl 18:28
  • 5087 Skålar
    2 st, silver. Höjd: 8-12cm, diameter: 13-17cm, vik..//
    Aktuellt bud: 1.800 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 jan kl 20:07
  • 5225 Skålar & fat
    Kina, 3 delar. Höjd: 6cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 jan kl 19:29




Ladda ner broschyr