Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skål 10007086



*

nr 1000 7086


Skål

Silver, K Anderson, 1927, diameter: 25 cm, höjd: 13 cm, vikt: 420 g


Kondition: graverad

Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 18:45:56


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/12 00:34:31 1      700 kr
12/12 10:52:21 2      1.000 kr
14/12 11:53:13 3      Vinnande bud



  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: k andersson silver skål ädelmetall
  • 5256 Kaffe/teservis..
    38 delar, Blå Blom, Gustavsberg, 6 tekoppar, 17 ka..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 juni kl 18:18
  • 5085 Skål
    Falkenberg. Diameter: 31cm
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 juni kl 20:27
  • 5053 Skål
    Glas. Signerad. Diameter: 22cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 juni kl 20:01




Ladda ner broschyr