bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skål 12235073



*

nr 1223 5073


Skål

silver, Helge Lindgren, KA Andersson, 1950. Diameter: 22 cm. Höjd: 8 cm, vikt 610g


Utrop:

1.800 kr

Såld:

2.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 december 2018
kl 20:49:37


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/11 19:13:20 1      1.600 kr
2/12 18:29:30 2      1.300 kr
2/12 18:29:30 1      1.400 kr (Automatiskt)
5/12 20:00:59 3      2.000 kr
5/12 20:01:34 3      Vinnande bud
6/12 19:56:30 2      1.800 kr
6/12 19:56:30 3      1.900 kr (Automatiskt)
8/12 17:54:19 2      2.000 kr
8/12 17:54:20 3      Vinnande bud (automatiskt)



  • Tema
  • 10 dec

Silver

På Tema Silver i december har vi samlat svenskt, engelskt, finländskt, franskt, holländskt, persiskt, ryskt, tyskt, amerikanskt och österrikiskt högklassiskt och dekorativt, silver från bland annat CG ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: helge lindgren ka andersson silver skål ädelmetall
  • 6567 Fat
    + skål, Kristall, Silvermonterad, Finland / Böhmen..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:29
  • 6545 Gräddkanna
    + sockerskål+ ströare, 4 delar, silver. Höjd: 6-10..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:07
  • 6420 Kanna
    + skål, 3 delar, Portmeiron, Pomona. Längd: 20-26c..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 19:28
  • 6443 Näsduksskål
    Fulvio Bianconi (1915-1996), Italien. Signerad Ven..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:18
  • 6589 Skål
    Åsa Brandt, 44x36
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:53
  • 5091 Skål
    Britt Sundell, Gustavsberg. Diameter: 33 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:50




Ladda ner broschyr