bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skål på fot 15092036



*

nr 1509 2036


Skål på fot

silver, 1933. Diameter: 16, höjd: 13 cm, vikt: 205g ca


Utrop:

1.000 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 december 2022
kl 19:48:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/12 12:58:31 1      800 kr
11/12 16:50:39 2      800 kr
11/12 16:50:39 1      800 kr (Budbetjänt)
12/12 15:24:28 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 12 dec

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver skål på fot ädelmetall
  • 1026 Bägare
    silver, 1793. Otydliga stämplar. Höjd: 8 cm. Vikt:..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    30 jan kl 18:56
  • 6191 Bägare
    silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1963. Höjd: 19 ..//
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    30 jan kl 19:19
  • 1025 Bägare
    silver, Lars Eriksson Stabeus (verksam: 1745-1778)..//
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    30 jan kl 18:30
  • 6141 Bandskedar
    4 st. Trä, 17-/1800-tal. Höjd: 18-21 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    30 jan kl 19:10
  • 6350 Bestick
    20 delar, Marcel Cotte, France. Längd: 14,5-21,5
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    30 jan kl 18:29
  • 6374 Bestick
    8 st, Rosenholm. Längd: 10,5 - 18 cm, Vikt: ca 150 g
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    30 jan kl 20:18




Ladda ner broschyr