Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Bowl 7198729



*

nr 719 8729



ceramics, Rörstrand, Sweden, sign. C E Y. ,


BOWL, keramik, Rörstrand, sign. C E Y.


Estimate:

300

Auction date:

Monday October 10 2011
at 19:35:18


  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: c e y keramik rörstrand skandinavien skål sverige
  • 8342 PUNCH BOWL
    Imaridekor, Japan. Diameter: 28. 5 cm. Height: 12 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:41
  • 8243 BOX
    with lid, Sèvresmärke. Length: 13 cm,
    Present: SEK 150

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:13
  • 8068 DISH
    + egg, ceramics, Paradisverkstan, Öland. Diameter:..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:27
  • 8090 DISH
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Width: 33 ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:29
  • 8303 DISH
    Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Swede..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:54
  • 8082 FRUITS
    stoneware, miscellaneous, 18 pieces, length: 4-15 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:05




Ladda ner broschyr