Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥l 9255046



*

nr 925 5046


Herman Kähler

(1846-1917), Danmark


Skål, Herman Kähler (1846-1917), diameter: 26, höjd: 10 cm


Herman Kähler, dansk keramiker född 1846, död 1917.

Utrop:

600 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 november 2014
kl 20:12:20


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/11 19:27:02 1      100 kr
4/11 17:04:25 2      150 kr
4/11 17:05:21 3      200 kr
15/11 12:37:59 4      250 kr
17/11 19:08:46 5      Vinnande bud



  • Tema
  • 17 nov

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Läs mer om 50/60-tal

  • Konstnär/Designer

Herman Kähler

Herman Kähler, dansk keramiker född 1846, död 1917.

Läs mer om Herman Kähler
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk danska danskt europa herman kähler keramik norden skandinavien skandinavisk skål
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8256 InsatsskÃ¥lar
    glas, 3 st. Längd: 33 cm, diameter: 31-32 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:59
  • 8246 SkÃ¥l
    på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58
  • 8232 SkÃ¥l
    på fot. Diameter: 25 cm, höjd: 31 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:52
  • 8001 SkÃ¥l
    Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:09
  • 8041 SkÃ¥l pÃ¥ fot
    Eva Englund (1937-1998), Sverige. Maja, Orrefors, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:02




Ladda ner broschyr