Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Shaker 15443233



*

nr 1544 3233


Folke Ahrström

(1907-1997), Sverige


Shaker, Nysilver / bakelit, 1930-tal. GAB Guldsmedsaktiebolaget, Höjd: 23cm


Folke Ahrström, svensk silversmed och formgivare född 1907, död 1997.

Utrop:

800 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 maj 2023
kl 20:42:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/5 16:06:34 1      Vinnande bud
29/5 20:36:40 2      800 kr
29/5 20:36:40 1      900 kr (Budbetjänt)
29/5 20:37:23 2      1.000 kr
29/5 20:37:23 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Folke Ahrström

Folke Ahrström, svensk silversmed och formgivare född 1907, död 1997.

Läs mer om Folke Ahrström
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grun­dades i Stockholm 1867.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bakelit folke ahrström nysilver pläter shaker silver svensk formgivare sverige ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
    Aktuellt bud: 1.800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:30
  • 7089 Bestick
    silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
    Aktuellt bud: 8.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:22
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: ..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:05
  • 7126 Gafflar
    Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
    Aktuellt bud: 7.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:38
  • 7198 SockerskÃ¥l
    silver. Längd: 22 cm, höjd: 16 cm, vikt: 510 gr ca
    Aktuellt bud: 8.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:11




Ladda ner broschyr