Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Dinner set 12983422



*

nr 1298 3422


DINNER SET

7 pieces, Vinranka, Gefle, crazings.


7 delar, Vinranka, Gefle


Condition: krackeleringar

Estimate:

500

Sold:

SEK 350

Auction date:

Monday December 16 2019
at 19:44:51


  • Bid history
Time Bidder Bid
15/12 10:18:33 1      100 kr
15/12 20:49:57 2      150 kr
16/12 17:55:16 3      Vinnande bud
16/12 19:38:41 4      250 kr
16/12 19:38:41 3      300 kr (Robot)
16/12 19:39:51 4      350 kr
16/12 19:39:51 3      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle matservis mattallrikar servisdelar svensk keramik svenska keramiker vinranka
  • 9383 DINNERWARE
    15 pieces, Villeroy & Boch, Casa azul modesto, 5 m..//
     

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 19:11
  • 9074 DINNERWARE
    ca 55 pieces, Rörstrand, Sweden, "Athena",
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 18:21
  • 9216 DINNERWARE
    Rosenthal, Germany, med guldkant, 12 mattallrikar,..//
     

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 20:48




Ladda ner broschyr