GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Servisdelar 13978110

nr 1397 8110

Servisdelar

ca 50 delar. Wedgwood, England. 1800-tal. Flintgods med målad dekor

Konditionsrapport: nagg

Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.300 kr

måndag 17 maj 2021
kl 19:41:49

Josiah Wedgwood
Josiah Wedgwood (1730-95) ”Den moderna porslinsindustrins fader”.