bakg

  KONST / Litografier / Serigrafi 8761028



*

nr 876 1028


Victor Vasarely

(1906-1997), Ungern


Serigrafi, Victor Vasarely (1906-1997), Komposition, 229/ 250, motivet: 50x50


Victor Vasarely, ungerska Viktor Vásárhelyi, född 1906 i Pécs, Ungern, död 1997 i Paris, Frankrike, ungersk målare och grafiker.

Följerätt

Ja

Utrop:

4.000 kr

Såld:

3.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 februari 2014
kl 18:48:24


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/2 11:07:35 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 17 feb

Grafik

På tema grafik i februari har vi samlat litografier och etsningar med mera av Albin Amelin, Hans Arnold, Enrico Baj, Louis Bastin, Ola Billgren, Ernst Billgren, Olle Bonniér, Gunnar Brusewitz, Slas St ...



Läs mer om Grafik

  • Konstnär/Designer

Victor Vasarely

Victor Vasarely, ungerska Viktor Vásárhelyi, född 1906 i Pécs, Ungern, död 1997 i Paris, Frankrike, ungersk målare och grafiker.

Läs mer om Victor Vasarely
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: komposition litografier serigrafi ungern ungersk victor vasarely
  • 2095 Färglitografi
    2 st, Dénes Perger (1934-2015), Sverige. Signerad,..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    27 sept kl 19:35
  • 2054 Färglitografi
    4 st, Harry Kampf (1926-1989), Sverige. Signerad, ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    27 sept kl 20:48
  • 4290 Färglitografi
    Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Tulpaner. Signera..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    27 sept kl 19:41




Ladda ner broschyr