SILVER & METAL / Silver / Samovar + teservis 6878786
*
nr 687 8786
Samovar + teservis
6 parts, nickel silver, sheffield plate,
6 del, nysilver, pläter
Estimate:
300
Sold:
SEK 600
Auction date:
Monday Mars 21 2011
at 18:58:29
- Bid history
Time
Bidder
Bid
18/3 12:13:36
1
100 kr
20/3 22:46:24
2
150 kr
21/3 08:05:07
3
500 kr
21/3 15:59:05
4
550 kr
21/3 18:51:05
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter samovar silver tekopp tekoppar teservis ädelmetall
-
8212 PUNCH BOWL
+ copper, 13 pieces, nickel silver, rococo style, ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:33
-
8319 CUTLERY
silver, (0, 800) 12+ 2 pcs. Length: 18-23, weight..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:30
-
8277 TRAYS
6 parts, nickel silver, Runda. Diameter: 40-46 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:32
-
8275 TRAYS
med handtag, 3 pcs, around year 1900, nickel silve..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:16
-
8036 Brödskål
Silver (800), 19th century, relief, genombruten ka..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:21
-
8107 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm. Weigh..//
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:43
*
Samovar + teservis
nr 687 8786
Samovar + teservis
6 parts, nickel silver, sheffield plate,
6 del, nysilver, pläter
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Sold: | SEK 600 |
| Auction date: |
Monday Mars 21 2011 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 18/3 12:13:36 | 1 | 100 kr |
| 20/3 22:46:24 | 2 | 150 kr |
| 21/3 08:05:07 | 3 | 500 kr |
| 21/3 15:59:05 | 4 | 550 kr |
| 21/3 18:51:05 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter samovar silver tekopp tekoppar teservis ädelmetall
-
8212 PUNCH BOWL
+ copper, 13 pieces, nickel silver, rococo style, ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:33 -
8319 CUTLERY
silver, (0, 800) 12+ 2 pcs. Length: 18-23, weight..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:30 -
8277 TRAYS
6 parts, nickel silver, Runda. Diameter: 40-46 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:32
-
8275 TRAYS
med handtag, 3 pcs, around year 1900, nickel silve..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:16 -
8036 Brödskål
Silver (800), 19th century, relief, genombruten ka..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:21 -
8107 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm. Weigh..//
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:43



