GLASS & CERAMICS / Ceramics / Samovar 4297101
nr 429 7101
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Lenght: ()
Samovar, stengods, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, Sverige 1970-tal, behållare med tappkran, lös skylt 'tomatjuice', höjd 48 cm, därtill två skålar på fot höjd 13 cm, signerade i godset: '(Studiohanden) Stig L', originaletikett: 'GUSTAVSBERG SWEDEN', litteratur (snarlik): Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 166
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
1500
SEK 1200
Monday September 25 2006
at 16:00:00
1.000 kr
1.100 kr
Stig Lindberg
Read more about Stig Lindberg