bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ruskor 12411335



*

nr 1241 1335


Ruskor

2 st, silver. Höjd: 13-17. Vikt: ca 330 g


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 mars 2019
kl 20:50:13


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/3 15:29:29 1      700 kr
15/3 14:42:00 2      1.000 kr
17/3 15:12:03 1      900 kr
17/3 15:12:03 2      1.000 kr (Budbetjänt)
17/3 15:13:03 1      1.100 kr
18/3 13:35:20 3      1.200 kr
18/3 14:31:14 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ruskor silver ädelmetall
  • 7286 Bägare
    2 st, silver 1800 + 1792. Höjd: 6-9
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 20:17
  • 1123 Bägare
    silver, Bengt Collin, Uppsala 1744. Höjd: 8,5. Vik..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 19:43
  • 1137 Bägare
    silver, Carl Petter Åberg, Arboga 1811. Höjd: 10 c..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 20:26
  • 1140 Bägare
    silver, Lid. Höjd: 6,5. Vikt: 32 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 20:49
  • 7729 Bägare
    silver, Uppsala 1800-talets slut. Höjd: 8. Vikt: 61 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:59
  • 7668 Bägare
    silver. Höjd: 7. Vikt: 44
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 20:04




Ladda ner broschyr