bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ringar 13789335



*

nr 1378 9335


Ringar

2 st, silver, Sterling, Vikt: ca 10 g. Ringmått: 18


Utrop:

500 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 15 februari 2021
kl 20:57:04


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/2 14:46:33 1      100 kr
11/2 20:18:12 2      200 kr
14/2 15:13:19 3      200 kr
14/2 15:13:19 2      200 kr (Budbetjänt)
14/2 15:13:27 3      250 kr
14/2 22:23:20 4      350 kr
15/2 18:44:35 2      350 kr
15/2 18:44:35 4      350 kr (Budbetjänt)
15/2 19:06:07 5      400 kr
15/2 20:46:16 6      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ringar silver smycken sterling vintage ädelmetall
  • 4433 Tillbringare
    3 st, Porslin, omkring 1900. Höjd: 20-23 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:44
  • 4280 Tillbringare
    Grönt glas, 1950-tal. Höjd: 29cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:02




Ladda ner broschyr