MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 11697404
*
nr 1169 7404
RING
sterlingsilver, Rolf Karlsson, Grillby. Signerad Karlsson R. Fantasimodell. Vikt: 10g,
sterlingsilver, Rolf Karlsson, Grillby. Signerad Karlsson R. Fantasimodell. Vikt: 10g
Estimate:
800
Sold:
SEK 600
Auction date:
Monday Mars 19 2018
at 18:27:07
- Bid history
Time
Bidder
Bid
19/3 08:59:19
1
Vinnande bud
19/3 17:41:54
2
200 kr
19/3 17:41:54
1
250 kr (Robot)
19/3 18:12:44
3
300 kr
19/3 18:12:44
1
350 kr (Robot)
19/3 18:13:07
3
400 kr
19/3 18:13:07
1
450 kr (Robot)
19/3 18:13:25
3
500 kr
19/3 18:13:25
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fantasimodell grillby ring rolf karlsson smycken sterling silver sterlingsilver vintage
-
4280 ARM RING
14k, med briljanter & grön sten, ej stämplar. Weig..//
Auction ends
in two days
10 juni at 19:46
-
4124 Granatsmycken
7 pieces, Halsband + ring + 1 par örhängen+ 2 ..//
Present: SEK 700
Auction ends
in two days
10 juni at 19:37
-
4004 CARAFE
med silvdermontering. Height: 26 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
10 juni at 18:38
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1700
Auction ends
in two days
10 juni at 19:42
-
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
10 juni at 20:03
-
4129 Örhängen 1 par
+ 1 örhänge+ ring, 18k guld. Weight: 3, 3 gr,
Auction ends
in two days
10 juni at 18:15
*
RING
Läs om budbetjänten
nr 1169 7404
RING
sterlingsilver, Rolf Karlsson, Grillby. Signerad Karlsson R. Fantasimodell. Vikt: 10g,
sterlingsilver, Rolf Karlsson, Grillby. Signerad Karlsson R. Fantasimodell. Vikt: 10g
Estimate: | 800 |
---|---|
Sold: | SEK 600 |
Auction date: |
Monday Mars 19 2018 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
19/3 08:59:19 | 1 | Vinnande bud |
19/3 17:41:54 | 2 | 200 kr |
19/3 17:41:54 | 1 | 250 kr (Robot) |
19/3 18:12:44 | 3 | 300 kr |
19/3 18:12:44 | 1 | 350 kr (Robot) |
19/3 18:13:07 | 3 | 400 kr |
19/3 18:13:07 | 1 | 450 kr (Robot) |
19/3 18:13:25 | 3 | 500 kr |
19/3 18:13:25 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fantasimodell grillby ring rolf karlsson smycken sterling silver sterlingsilver vintage
-
4280 ARM RING
14k, med briljanter & grön sten, ej stämplar. Weig..//
Auction ends
in two days
10 juni at 19:46 -
4124 Granatsmycken
7 pieces, Halsband + ring + 1 par örhängen+ 2 ..//
Present: SEK 700
Auction ends
in two days
10 juni at 19:37 -
4004 CARAFE
med silvdermontering. Height: 26 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
10 juni at 18:38
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1700
Auction ends
in two days
10 juni at 19:42 -
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
10 juni at 20:03 -
4129 Örhängen 1 par
+ 1 örhänge+ ring, 18k guld. Weight: 3, 3 gr,
Auction ends
in two days
10 juni at 18:15