MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 9076495
*
nr 907 6495
RING
silver / opal,
silver / opal
Estimate:
400
Sold:
SEK 350
Auction date:
Monday August 25 2014
at 19:11:17
- Bid history
Time
Bidder
Bid
24/8 14:35:03
1
100 kr
24/8 17:14:25
2
200 kr
25/8 09:51:04
1
200 kr
25/8 09:51:16
1
250 kr
25/8 15:33:24
3
300 kr
25/8 18:55:15
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: opal ring silver smycken vintage ädelmetall
-
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:11
-
3011 TEA SET
20 parts, Lomonsov, Cobalt Net, 8 kaffekoppar, 8 a..//
Present: SEK 1100
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:58
*
RING
nr 907 6495
RING
silver / opal,
silver / opal
Estimate: | 400 |
---|---|
Sold: | SEK 350 |
Auction date: |
Monday August 25 2014 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
24/8 14:35:03 | 1 | 100 kr |
24/8 17:14:25 | 2 | 200 kr |
25/8 09:51:04 | 1 | 200 kr |
25/8 09:51:16 | 1 | 250 kr |
25/8 15:33:24 | 3 | 300 kr |
25/8 18:55:15 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: opal ring silver smycken vintage ädelmetall
-
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:11 -
3011 TEA SET
20 parts, Lomonsov, Cobalt Net, 8 kaffekoppar, 8 a..//
Present: SEK 1100
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:58