bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 11865490



*

nr 1186 5490


Ring

18 k. Med safir, ringstorlek. 16,25,1,1 g


Utrop:

450 kr - 800 kr

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2018
kl 18:48:18


  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring ringstorlek safir smycken vintage
  • 2333 Ring
    18k, Briljanter & safirer, ej stämplar. Ringmått: 21
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 juli kl 19:42
  • 3386 Serveringsvagn
    mahogny. Längd: 42+ 2x23, djup: 67 cm, höjd: 62 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 juli kl 19:12
  • 4027 Tallrik
    Meissen, II-sortering, diameter: 24
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 juli kl 20:07
  • 4156 Terrin
    + skålar, och fat, 10 delar, Villeroy & Boch, Manoir
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 juli kl 20:02
  • 4155 Terrin
    + soppskålar, 1+ 6 delar, Pillivuyt, France
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 juli kl 20:00
  • 1017 Tevagn
    Josef frank, modell 470, Firma Svenskt Tenn, Bränn..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 38 dagar
    27 augusti kl 19:20




Ladda ner broschyr