bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 14099080



*

nr 1409 9080


Ring

18k guld, vitguld, vita stenar, 4 g ca


Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 augusti 2021
kl 18:44:26


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/7 16:04:57 1      1.100 kr
1/8 12:10:57 2      1.100 kr
1/8 12:10:57 1      1.100 kr (Budbetjänt)
2/8 17:34:05 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: guld platina ring smycken vintage vita stenar vitguld vitt guld ädelmetall
  • 3469 Manschettknappar
    18k guld, + örhängen, hängen, ring. Vikt: 7g
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:00
  • 2064 Oljemålning
    Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), "Båtar i Långho..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:53
  • 3465 Ring
    14K, med pärlor och briljant. Vikt: 2,8g, ringmått..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:54
  • 3271 Ring
    18k guld, med blå safir, storlek: 16½. Vikt: 2,1g.
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:39
  • 3467 Ring
    20K, gravyr, orange sten. Vikt: 6g, ringmått: 12
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:57
  • 3487 Ring
    Förgyllt sterlingsilver, Flora Danica, "FDJ". Vikt..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:21




Ladda ner broschyr