Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Glass / Rummers 11119130



*

nr 1111 9130


RUMMERS

4 + 3 pcs. olika, ett med nagg.


4 + 3 st. olika


Condition: ett med nagg

Estimate:

400

Sold:

SEK 150

Auction date:

Monday May 29 2017
at 19:11:48


  • Bid history
Time Bidder Bid
26/5 10:31:41 1      100 kr
29/5 08:17:25 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: glas olika remmare rödvinsglas vinglas vitvinsglas
  • 6055 DISH
    Eva Englund (1937-1998), Sweden. Målerås. Green gl..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:28
  • 6534 MAGNIFYING GLASS
    3 pcs, old, including pärlemo. Length: 16-21,
    Present: SEK 400

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:38
  • 6325 GLASS
    sagaform, 7+ 14 pieces, height: 13-19,
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:09
  • 6089 VASE
    Göte Augustsson (b. 1917), för Ruda Glasbruk. Heig..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:48
  • 6658 CARAFE
    Bengt Orup (1916-1996), Sweden. Johansfors Glasbru..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:14
  • 6657 CARAFE
    rutslipad dekor, med silvermontering (G9), height:..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:36




Ladda ner broschyr