SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Punschkoppar 14145470
nr 1414 5470
Punschkoppar
6 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Vikt: 190g, invändigt förgyllda. Längd: 8,5 cm, djup: 6,5 cm, höjd: 5 cm
Utrop:
600 kr
Såld:
700 kr
måndag 23 augusti 2021
kl 20:11:22
20/8 06:31:03
600 kr
23/8 14:19:34
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.