bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Prispokaler 13693819



*

nr 1369 3819


Prispokaler

silver, 8 st. Höjd: 8,5-13 cm. Vikt: ca 800 g


Utrop:

3.000 kr

Såld:

3.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 december 2020
kl 20:29:53


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/12 15:10:26 1      3.000 kr
18/12 19:26:16 2      3.000 kr
18/12 19:26:16 1      3.000 kr (Budbetjänt)
19/12 13:20:05 3      3.400 kr
19/12 18:03:25 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: prispokaler silver ädelmetall
  • 2071 Bägare
    silver, Elias Modin (1750-1790), Sundsvall. Höjd: ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 april kl 20:58
  • 2013 Bestick
    silver, 14+ 12+ 1 delar, ca 750 g
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 april kl 18:04
  • 2037 Bestickuppsätt..
    48 delar, Rosenholm, silver, 12 matskedar 12 gaffl..//
    Aktuellt bud: 8.000 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 april kl 20:47
  • 9235 Bestickuppsätt..
    silver, 30 delar, MGAB, bruttovikt: ca 1300g
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 april kl 19:16
  • 2044 Bordspingla
    silver, sterlingsilver, trol Frankrike, handtag i ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 april kl 19:51
  • 2042 Bricka
    Silver (840), 1930-tal, Persien, Sanatipuur. Diame..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 april kl 18:25




Ladda ner broschyr