Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Porslin 6122012



*

nr 612 2012


Porslin

9 del, Koka, Berta Hansson (1910-1994), Rörstrand


Utrop:

300 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 november 2009
kl 18:44:18


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/11 19:44:18 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: berta hansson keramik koka porslin rörstrand skandinavien sverige
  • 6022 Bordslampa
    Imariedekor, porslin. Höjd: 31 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:59
  • 6385 Bordslampa
    porslin, med dekor av fåglar. Höjd: 35 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:06
  • 6439 Bordslampor
    2 st, Porslin. Höjd: 60 ca
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:09
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:53
  • 6643 Fat
    Mateus, Portugal, porslin. Diameter: 42 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:31
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:33




Ladda ner broschyr