Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MÖBLER / Möbler, övrigt / Pigtittare 5213472



*

nr 521 3472


Pigtittare

1800-tal, mahogny, höjd: 80


Utrop:

100 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 april 2008
kl 16:08:27


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/4 16:45:35 1      150 kr
23/4 21:33:42 2      250 kr
24/4 09:09:27 3      350 kr
24/4 17:43:35 2      350 kr
24/4 17:44:05 2      450 kr
26/4 12:14:08 4      550 kr
27/4 14:20:03 5      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel mahogny möbler pigtittare rakspegel spegel trä
  • 6766 Hallbord
    tre hyllplan, två i rotting, en i konstmaterial. B..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:31
  • 6520 Paraplyställ
    Trä. Höjd: 69 cm
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:26
  • 6085 Sängbord
    2 st, "Casino", Myrstrand Engström, Bra Bohag, Tin..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:17
  • 6765 Sittpuff
    Plysch, orange klädsel, nutida, diameter, 48. Höjd..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:19




Ladda ner broschyr