Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  MÖBLER / Bord / Piedestal 13174037



*

nr 1317 4037


Piedestal

Med ytterfoder, majolika, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 94+ 30


Kondition: nagg

Utrop:

4.000 kr

Såld:

3.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 mars 2020
kl 20:35:25


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/3 16:53:12 1      Vinnande bud



  • Klassiska
  • 30 mar

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...

Läs mer om Klassiska
  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor bord majolika piedestal ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
  • 1010 Bord
    Eero Sarinen för Knoll International, samt märkt N..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:55
  • 8227 Brick/serverin..
    Bricka i glas, mässinghandtag, utfällbara hyllplan..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:00
  • 8224 Fällbord
    "Krogsta", ur Ikea 1700-tals serie, brunbetsad, tr..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 20:15
  • 8249 Fällbord
    1800-tal. Diameter: 86 cm, höjd: cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 19:33
  • 1015 Matbord
    Axel Einar Hjorth (1888-1959), Sverige. "Lovö", NK..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 19:58
  • 8237 Soffbord
    Asien, med låda & glasskiva. Bredd: 138 cm, djup: ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:32




Ladda ner broschyr