KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14099139

nr 1409 9139

Ulla Ekman-Dahlbäck

(1924-2011), Sverige

Oljemålning, "Imaginär stad". Monogramsignerad. Inköpt på Liljevalchs 1962. Olja på duk, ca 63x108, yttermått inklusive ram: 73x118 cm

Konditionsrapport: färgbortfall

Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.

Utrop:

500 kr

Såld:

200 kr

måndag 2 augusti 2021
kl 19:13:31

Ulla Ekman-Dahlbäck

Läs mer om Ulla Ekman-Dahlbäck