KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14082025
*
nr 1408 2025
Ulla Ekman-Dahlbäck
(1924-2011), Sverige
Oljemålning, "Imaginär stad". Monogramsignerad. Inköpt på Liljevalchs 1962. Olja på duk, ca 63x108, yttermått inklusive ram: 73x118 cm
Kondition: färgbortfall
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 19 juli 2021
kl 20:14:00
- Konstnär/Designer
Ulla Ekman-Dahlbäck
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
Läs mer om Ulla Ekman-Dahlbäck
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulla ekman-dahlbäck
-
8153 Oljemålning
Ann-Christine Jensman, Signerad, torgscen. Olja på..//
Aktuellt bud: 2.600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:43
-
9062 Oljemålning
Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Signerad. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:11
-
9053 Oljemålning
Arne Svensson. Signerad, flygplan. Olja på pannå, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:08
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:54
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:53
-
9335 Oljemålning
Birgitta Järnström, monogramsignerad, abstrakt. Ol..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:48
*
Ulla Ekman-Dahlbäck
Kondition: färgbortfall
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
Läs mer om Ulla Ekman-Dahlbäck
nr 1408 2025
Ulla Ekman-Dahlbäck
(1924-2011), Sverige
Oljemålning, "Imaginär stad". Monogramsignerad. Inköpt på Liljevalchs 1962. Olja på duk, ca 63x108, yttermått inklusive ram: 73x118 cm
Kondition: färgbortfall
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
| Följerätt | |
|---|---|
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 19 juli 2021 |
- Konstnär/Designer
Ulla Ekman-Dahlbäck
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.Läs mer om Ulla Ekman-Dahlbäck
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulla ekman-dahlbäck
-
8153 Oljemålning
Ann-Christine Jensman, Signerad, torgscen. Olja på..//
Aktuellt bud: 2.600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:43 -
9062 Oljemålning
Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Signerad. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:11 -
9053 Oljemålning
Arne Svensson. Signerad, flygplan. Olja på pannå, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:08
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:54 -
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:53 -
9335 Oljemålning
Birgitta Järnström, monogramsignerad, abstrakt. Ol..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:48



