KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14082025

nr 1408 2025

Ulla Ekman-Dahlbäck

(1924-2011), Sverige

Oljemålning, Ulla Ekman-Dahlbäck (1924-2011), Sverige. "Imaginär stad". Monogramsignerad. Inköpt på Liljevalchs 1962. Olja på duk, ca 63x108, yttermått inklusive ram: 73x118 cm

Konditionsrapport: färgbortfall

Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.

måndag 19 juli 2021
kl 20:14:00

Ulla Ekman-Dahlbäck

Läs mer om Ulla Ekman-Dahlbäck