KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14082025
*
nr 1408 2025
Ulla Ekman-Dahlbäck
(1924-2011), Sverige
Oljemålning, "Imaginär stad". Monogramsignerad. Inköpt på Liljevalchs 1962. Olja på duk, ca 63x108, yttermått inklusive ram: 73x118 cm
Kondition: färgbortfall
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 19 juli 2021
kl 20:14:00
- Konstnär/Designer
Ulla Ekman-Dahlbäck
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
Läs mer om Ulla Ekman-Dahlbäck
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulla ekman-dahlbäck
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:34
-
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:37
-
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:01
-
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 19:10
-
7147 Oljemålning
Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 19:14
*
Ulla Ekman-Dahlbäck
Kondition: färgbortfall
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
Läs mer om Ulla Ekman-Dahlbäck
nr 1408 2025
Ulla Ekman-Dahlbäck
(1924-2011), Sverige
Oljemålning, "Imaginär stad". Monogramsignerad. Inköpt på Liljevalchs 1962. Olja på duk, ca 63x108, yttermått inklusive ram: 73x118 cm
Kondition: färgbortfall
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
| Följerätt | |
|---|---|
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 19 juli 2021 |
- Konstnär/Designer
Ulla Ekman-Dahlbäck
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.Läs mer om Ulla Ekman-Dahlbäck
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulla ekman-dahlbäck
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:34 -
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:37 -
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:01 -
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 19:10 -
7147 Oljemålning
Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 19:14



