KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14082025
*
nr 1408 2025
Ulla Ekman-Dahlbäck
(1924-2011), Sverige
Oljemålning, "Imaginär stad". Monogramsignerad. Inköpt på Liljevalchs 1962. Olja på duk, ca 63x108, yttermått inklusive ram: 73x118 cm
Kondition: färgbortfall
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 19 juli 2021
kl 20:14:00
- Konstnär/Designer
Ulla Ekman-Dahlbäck
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
Läs mer om Ulla Ekman-Dahlbäck
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulla ekman-dahlbäck
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
-
8030 Oljemålning
Ib Puja, Ubud Bali. Signerad, daterad 2018, portal..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:45
*
Ulla Ekman-Dahlbäck
Kondition: färgbortfall
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
Läs mer om Ulla Ekman-Dahlbäck
nr 1408 2025
Ulla Ekman-Dahlbäck
(1924-2011), Sverige
Oljemålning, "Imaginär stad". Monogramsignerad. Inköpt på Liljevalchs 1962. Olja på duk, ca 63x108, yttermått inklusive ram: 73x118 cm
Kondition: färgbortfall
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
| Följerätt | |
|---|---|
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 19 juli 2021 |
- Konstnär/Designer
Ulla Ekman-Dahlbäck
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.Läs mer om Ulla Ekman-Dahlbäck
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulla ekman-dahlbäck
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12 -
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20 -
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06 -
8030 Oljemålning
Ib Puja, Ubud Bali. Signerad, daterad 2018, portal..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:45



