KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15061036

nr 1506 1036

Maks Belinsky

(f. 1985), Ukraina

"Ukraine 2022". Signerad. Oljemålning, texturpasta, sydd presenning (duk), 95x75 cm, oramad. Den Ukrainska Konstnären Maks Belinsky har donerat två verk och inlämnaren berättar att intäkterna från försäljningen går till välgörenhetsstiftelsen ”The Umbrella for Ukraine” för att inskaffa läkemedel och hygienartiklar till föräldralösa barn som förlorat sina föräldrar och närstående släktingar. Maks Belinsky (Макс Бєлінскі) är född i Lviv 1985. Han har studerat på Lviv Academy of Arts och verkat som konstnär i Prag och Florens, Campobasso och Rom. Han bor för och verkar närvarande i Lviv och arbetar främst i olja och akvarell, ofta med ett eget uttryck i såväl utförande som materialval

Maks Belinsky, Ukrainsk konstnär född i Lviv 1985.

Utrop:

10.000 kr

Såld:

8.000 kr

måndag 28 november 2022
kl 20:11:02

     600 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÅTT)
     1.600 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÅTT)
     2.600 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÅTT)
     3.200 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÅTT)
     4.200 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÅTT)
     5.200 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÅTT)
     6.200 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÅTT)
     7.200 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÅTT)

  • Klassiska
  • 28 nov

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Maks Belinsky

Läs mer om Maks Belinsky