KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15851008

nr 1585 1008

Leander Engström

(1886-1927), Sverige

Oljemålning, "Abisko". Signerad, daterad 1909. Litteratur: Palmgren, Nils, "Leander Engström", AB Svensk Litteratur 1947, verket är avbildat på sid 25. Olja på duk, 59x74 cm, yttermått inklusive ram: 64x79 cm. I maj 1909 återkom Leander Engström till Sverige efter en tids studier i Paris och begav sig då till upp till Lappland. De nya idealen från tiden i Frankrike framträder tydligt i det måleri som tillkommer sommaren 1909, redan på vintern återvände han till Paris

Per Leander Engström, svensk målare född i Ytterhogdal 1886, död 1927.

Utrop:

240.000 kr

Bevakningspris:

ÄR EJ UPPNÅTT

Aktuellt bud: Inga bud (per 23:58:14)
Uppdatera
Visning

fredag 8/12, lördag 9/12, söndag 10/12 och måndag 11/12

Auktionen
avslutas:

måndag 11 december kl 18:28:57

Mitt (max)bud:
  • Mitt bud

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 400 kr
  Göteborg 400 kr
  Helsingfors 400 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ

Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor

  • Klassiska
  • 11 dec

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Leander Engström

Läs mer om Leander Engström