KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15851008

nr 1585 1008

Leander Engström

(1886-1927), Sverige

Oljemålning, "Abisko". Signerad, daterad 1909. Litteratur: Palmgren, Nils, "Leander Engström", AB Svensk Litteratur 1947, verket är avbildat på sid 25. Olja på duk, 59x74 cm, yttermått inklusive ram: 64x79 cm. I maj 1909 återkom Leander Engström till Sverige efter en tids studier i Paris och begav sig då till upp till Lappland. De nya idealen från tiden i Frankrike framträder tydligt i det måleri som tillkommer sommaren 1909, redan på vintern återvände han till Paris

Per Leander Engström, svensk målare född i Ytterhogdal 1886, död 1927.

måndag 11 december 2023
kl 18:28:57

  • Klassiska
  • 11 dec

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Leander Engström

Läs mer om Leander Engström