KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15851008
nr 1585 1008
Leander Engström
(1886-1927), Sverige
Oljemålning, "Abisko". Signerad, daterad 1909. Litteratur: Palmgren, Nils, "Leander Engström", AB Svensk Litteratur 1947, verket är avbildat på sid 25. Olja på duk, 59x74 cm, yttermått inklusive ram: 64x79 cm.
I maj 1909 återkom Leander Engström till Sverige efter en tids studier i Paris och begav sig då till upp till Lappland. De nya idealen från tiden i Frankrike framträder tydligt i det måleri som tillkommer sommaren 1909, redan på vintern återvände han till Paris
Per Leander Engström, svensk målare född i Ytterhogdal 1886, död 1927.
måndag 11 december 2023
kl 18:28:57
- Klassiska
11 dec
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Leander Engström
Läs mer om Leander Engström