Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15671009



*

nr 1567 1009


Johan Krouthén

(1858-1932), Sverige


Oljemålning, Signerad, daterad 1909, Mansporträtt. Olja på duk, 71x53 cm, yttermått inklusive ram: 91x73 cm


Johan Krouthén, svensk målare född 1858, död 1932.

Utrop:

4.000 kr

Bevakningspris:

ÄR UPPNÅTT

Aktuellt bud: 3.000 kr (per 21:20:40)
Uppdatera
Visning

fredag 22/9, lördag 23/9, söndag 24/9 och måndag 25/9


Auktionen
avslutas:

måndag 25 september kl 20:45:10


bakg
Mitt (max)bud:
Maxbuden är hemliga för övriga budgivare. Tänk på att det tillkommer 25% + 100 kronor på det klubbade priset.
  • Mitt bud
  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/9 20:08:59 1      ledande budet*

*Det maxbud som är ledande är hemligt för övriga budgivare tills någon annan lägger ett högre bud.

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 1.000 kr
  Göteborg 1.000 kr
  Helsingfors 1.000 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor

  • Klassiska
  • 25 sep

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...



Läs mer om Klassiska

  • Konstnär/Designer

Johan Krouthén

Johan Krouthén, svensk målare född 1858, död 1932.

Läs mer om Johan Krouthén
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: johan krouthén mansporträtt olja olja på duk oljemålning oljemålningar porträttmåleri sverige
  • 2016 Akryl
    Mathias Kärnlund (f. 1972), Sverige. Yttersta Tvär..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 sept kl 20:33
  • 4506 Oljemålning
    + Akvarell, Carl Wilhelm Jaensson (1853-1931), Sve..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 sept kl 20:39
  • 4204 Oljemålning
    Adolf Jansson, vår i stad, Signerad. Olja på pannå..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 sept kl 19:35
  • 4453 Oljemålning
    Adolfo Bulo-Morgan. Signerad, daterad 01. Olja på ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 sept kl 20:22
  • 4228 Oljemålning
    Aina Marmén, Flicka. Signerad. Olja på pannå,
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 sept kl 20:33
  • 4390 Oljemålning
    Åke Braun. Signerad, daterad 1964, komposition. Ol..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 sept kl 19:02




Ladda ner broschyr