ART / Oil paintings / Oil painting 14872009
*
nr 1487 2009
Ellen Wängberg
(1903-1989), Sverige
Ellen Wängberg (1903-1989), Sweden. "Ros i vas". No signature. Oil on canvas, 41x32 cm,
OIL PAINTING, "Ros i vas". Ej signerad. Olja på duk, 41x32 cm, oramad
Ellen Wängberg, Swedish painter born 1903, dead 1989.
Estimate:
800
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday August 22 2022
at 18:14:58
- Bid history
Time
Bidder
Bid
22/8 18:09:58
1
Vinnande bud
- Specialauktion
Aug 22
Specialauktion Ellen Wängberg
Specialauktion med verk av den svenska konstnären Ellen Wängberg.
Ellen Wängberg studerade vid Tekniska skolan, nuvarande Konstfackskolan, i Stockholm under 1920-talet med bland andra Edvin Ollers ...
Read more about Specialauktion Ellen Wängberg
- Artist/Designer
Ellen Wängberg
Ellen Wängberg, Swedish painter born 1903, dead 1989.
Read more about Ellen Wängberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej signerad ellen wängberg kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, compo..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:12
-
8077 OIL PAINTING
Bengt Lindqvist. Signed, ängsblommor. Oil on canva..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:20
-
8076 OIL PAINTING
Bengt Lindqvist. Signed, lanfskap. Oil on canvas, ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:22
-
1023 OIL PAINTING
David Tägtström (1894-1981), Sweden. Signed, dated..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:06
-
8139 OIL PAINTING
ingrid Roth sod 2002. Oil on canvas, 100x100 cm, o..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:53
-
8105 OIL PAINTING
Ingrid Tollman. Signed, dated a tergo 2022. Oil on..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:55
*
Ellen Wängberg
Ellen Wängberg, Swedish painter born 1903, dead 1989.
Read more about Specialauktion Ellen Wängberg
Read more about Ellen Wängberg
nr 1487 2009
Ellen Wängberg
(1903-1989), Sverige
Ellen Wängberg (1903-1989), Sweden. "Ros i vas". No signature. Oil on canvas, 41x32 cm,
OIL PAINTING, "Ros i vas". Ej signerad. Olja på duk, 41x32 cm, oramad
Ellen Wängberg, Swedish painter born 1903, dead 1989.
| Estimate: | 800 |
|---|---|
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday August 22 2022 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 22/8 18:09:58 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Aug 22
Specialauktion Ellen Wängberg
Specialauktion med verk av den svenska konstnären Ellen Wängberg. Ellen Wängberg studerade vid Tekniska skolan, nuvarande Konstfackskolan, i Stockholm under 1920-talet med bland andra Edvin Ollers ...
Read more about Specialauktion Ellen Wängberg
- Artist/Designer
Ellen Wängberg
Ellen Wängberg, Swedish painter born 1903, dead 1989.Read more about Ellen Wängberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej signerad ellen wängberg kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, compo..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:12 -
8077 OIL PAINTING
Bengt Lindqvist. Signed, ängsblommor. Oil on canva..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:20 -
8076 OIL PAINTING
Bengt Lindqvist. Signed, lanfskap. Oil on canvas, ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:22
-
1023 OIL PAINTING
David Tägtström (1894-1981), Sweden. Signed, dated..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:06 -
8139 OIL PAINTING
ingrid Roth sod 2002. Oil on canvas, 100x100 cm, o..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:53 -
8105 OIL PAINTING
Ingrid Tollman. Signed, dated a tergo 2022. Oil on..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:55



