KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14461020

nr 1446 1020

Edouard Adam

(1847-1929), Frankrike

Oljemålning, "Skeppet från Alpha Hernösand 1889", marinmotiv med skepp. Signerad Ed Adams. Olja på duk, 60x90cm, yttermått inklusive ram: 79x110cm

Édouard Adam, fransk marinmålare född 1847, död 1929 i Le Havre .

Utrop:

4.000 kr

Såld:

3.800 kr

måndag 31 januari 2022
kl 20:24:26

  • Klassiska
  • 31 jan

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Edouard Adam

Läs mer om Edouard Adam