KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12859007
nr 1285 9007
Amalia Lindegren
(1814-1891), Sverige
Oljemålning, Monogramsignerad. 1856, Poträtt av Sofia von Kock. Olja på duk, 66x54 cm
Amalia Lindegren, svensk bildkonstnär född 1814 i Stockholm, död 1891 i Stockholm.
Utrop:
8.000 kr
Såld:
5.000 kr
måndag 28 oktober 2019
kl 20:57:58
23/10 12:02:25
- Klassiska
28 okt
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Amalia Lindegren
Läs mer om Amalia Lindegren