MÖBLER / Bord / Nattygsbord 11611190
nr 1161 1190
Nattygsbord
1940-tal, Alm, längd: 45 cm, djup: 30 cm, höjd: 56 cm
Kondition: slitage, skador
Utrop:
500 kr
Såld:
200 kr
måndag 12 februari 2018
kl 18:09:58
100 kr
200 kr
Träslag; Alm
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor