bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Mockaskedar 14833023



*

nr 1483 3023


Mockaskedar

12 st, silver, Norge. Längd: 10 cm, Vikt: ca 95 g


Utrop:

500 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 augusti 2022
kl 19:41:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/8 12:41:45 1      100 kr
16/8 14:12:04 2      300 kr
19/8 11:27:42 3      300 kr
19/8 11:27:43 2      300 kr (Budbetjänt)
21/8 15:02:25 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk kaffeskedar mockaskedar norden nordeuropa norge norsk silver skandinavien skandinavisk ädelmetall
  • 9034 Bestick
    silver, Rosenholm, Jacob Ängman, 39 delar. Längd: ..//
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 sept kl 18:02
  • 9165 Bestick i scha..
    36 delar, Pärlemo / nysilver, England. Längd: 15-1..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    26 sept kl 20:22
  • 1009 Bestickuppsätt..
    87 delar, silver, CG Hallberg, 1940-tal. Längd: 11..//
    Aktuellt bud: 9.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 sept kl 19:03
  • 9261 Bestickuppsätt..
    nysilver, Franska liljan, ca 100 del
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    26 sept kl 20:03
  • 8194 Cigarettskrin
    Sterlingsilver, Mexiko. Bruttovikt: 440 g. Längd: ..//
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 sept kl 18:01
  • 9254 Fat
    + skål med hänkel, nysilver. Diameter: 35 längd: 2..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    26 sept kl 19:48




Ladda ner broschyr