GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Miniatyrer 14381021

nr 1438 1021

Berndt Friberg

(1899-1981), Sverige

Miniatyrer, 6 st, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Glaserad stengodslera. Höjd: 2,5-6,5 cm

Konditionsrapport: skålar med nagg

Berndt Friberg, född 1899, död 1981, svensk keramiker.

Utrop:

3.000 kr

Såld:

4.600 kr

måndag 13 december 2021
kl 20:58:50

  • Klassiska
  • 13 dec

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Berndt Friberg

Läs mer om Berndt Friberg
Gustavsbergs Studio