ÖVRIGT / Mattor / Matta 12553450

nr 1255 3450

Matta

orientalisk, Täbriz, silke, tidigt 1900-tal, 136x192

Konditionsrapport: smärre slitage

Utrop:

6.000 kr

Såld:

5.200 kr

måndag 20 maj 2019
kl 18:05:59

Tabriz
Tabriz är beläget 600 km väster om Teheran och en av Irans största städer, huvudstad i iranska provinsen Azerbajdzjan. Befolkningen, Azari, är den största etniska minoriteten i Iran och talar en turkisk dialekt. Staden är gammal och har under århundraden varit en viktig handelsplats och gränsstation.
Orientmatta