Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Matskedar 16285116



*

nr 1628 5116


Matskedar

6 st, silver, Ryssland. Längd: 20,5 cm, vikt: 330 gr ca


Utrop:

1.600 kr

Såld:

2.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 juni 2024
kl 20:16:48


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/6 08:10:14 1      1.400 kr
13/6 11:11:14 2      1.800 kr
13/6 11:20:10 1      1.600 kr
13/6 11:20:10 2      1.700 kr (Budbetjänt)
13/6 11:20:23 1      1.800 kr
13/6 11:20:23 2      1.800 kr (Budbetjänt)
13/6 11:20:27 1      1.900 kr
14/6 13:17:52 3      2.200 kr
15/6 09:45:13 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: matskedar rysk ryska ryskt ryssland silver ädelmetall
  • 8098 Bägare
    silver, Daniel Lundström (1751-1789), 1700-tal, ot..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 juli kl 18:43
  • 8210 Bestick
    25 delar, 1950-tal, GENSE, 1(12 + 7 + 6 del). Läng..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 juli kl 19:23
  • 8104 Bestick
    56 delar, nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 juli kl 19:32




Ladda ner broschyr