GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Dinnerware 17515061
*
nr 1751 5061
DINNERWARE
20 del ca, Blått Band, Gefle, wear.
20 del ca, Blått Band, Gefle
Condition: slitage
Estimate:
500
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday December 15 2025
at 18:55:37
- Bid history
Time
Bidder
Bid
13/12 18:13:36
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
*
DINNERWARE
Condition: slitage
nr 1751 5061
DINNERWARE
20 del ca, Blått Band, Gefle, wear.
20 del ca, Blått Band, Gefle
Condition: slitage
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday December 15 2025 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 13/12 18:13:36 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.



