GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Matservisdelar 4061142
nr 406 1142
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Lenght: ()
Matservisdelar, 'Spisa Ribb', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1955-74, brun och svart streck- och kantdekor, 39 del: 16 x mattallrik, 5 x djup tallrik, 10 x assiett mindre, 3 assiett mindre, 2 del uppläggningsfat (slitage), 1 x kopp med fat (naggad). Några delar med slitage
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
1000
SEK 3600
Monday May 22 2006
at 16:00:01
3.200 kr
2.000 kr
3.000 kr
hidden*
Stig Lindberg
Read more about Stig Lindberg
Spisa Ribb
Spisa Ribb är en av Stig Linbergs mest klassiska 50-talsserviser. Ett enkelt och stramt mönster som hållt sig genom åren.