GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Matservis 14842004

nr 1484 2004

Gunvor Olin-Grönqvist

(1928-2005), Finland

Matservis, 36 delar, "Kosmos", Arabia, Finland, 1960/70-tal. 8 st mattallrikar (diameter 25 cm), 8 st djupa tallrikar (diameter 17,5 cm), 12 st assietter (diameter 20 cm), 4 st kaffekoppar med fat, 3 st äggkoppar, 1 st tillbringare

Konditionsrapport: tillbringaren med kantnagg

Gunvor Olin-Grönqvist, finländsk keramiker född 1928, död 2005.

Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.200 kr

måndag 29 augusti 2022
kl 19:37:36

20/8 23:40:10 1      Vinnande bud

  • Tema
  • 29 aug

Retro

Läs mer om Retro

Gunvor Olin-Grönqvist

Läs mer om Gunvor Olin-Grönqvist
Arabia