bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Mat / kaffeservis 14842032



*

nr 1484 2032


Berit Ternell

(f. 1929), Sverige


Mat / kaffeservis, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 64 delar


Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.

Utrop:

4.000 kr

Såld:

3.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 augusti 2022
kl 20:59:17


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/8 18:47:27 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 29 aug

Retro

På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...



Läs mer om Retro

  • Konstnär/Designer

Berit Ternell

Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.

Läs mer om Berit Ternell
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle kaffekopp kaffekoppar kaffeservis mat svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
  • 3101 Koppar
    med fat, 24 delar, Tuscan, England
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 oktober kl 20:10
  • 4067 Matservisdelar
    42 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige...//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 oktober kl 18:54




Ladda ner broschyr