GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Lockurna 13792013

nr 1379 2013

Eva Jancke-Björk

(1882-1981), Sverige

Lockurna, Eva Jancke-Björk (1882-1981), Sverige. Bo Fajans. Lergods, krackelyrglasyr, reliefdekor i form av blommor och blad. Djupstämplad "Bo Fajans Gefle, Made in Sweden", märkt "3428,1535". Höjd: ca 32 cm

Eva Jancke-Björk, född 1882, död 1981, svensk målare och konsthantverkare.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

6.200 kr

måndag 15 februari 2021
kl 19:18:02

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 600 kr
  Göteborg 600 kr
  Helsingfors 600 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ

Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor

  • Tema
  • 15 feb

Keramik

Läs mer om Keramik

Eva Jancke-Björk

Läs mer om Eva Jancke-Björk