GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Lockurna 13792013

nr 1379 2013

Eva Jancke-Björk

(1882-1981), Sverige

Lockurna, Eva Jancke-Björk (1882-1981), Sverige. Bo Fajans. Lergods, krackelyrglasyr, reliefdekor i form av blommor och blad. Djupstämplad "Bo Fajans Gefle, Made in Sweden", märkt "3428,1535". Höjd: ca 32 cm

Eva Jancke-Björk, född 1882, död 1981, svensk målare och konsthantverkare.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

6.200 kr

måndag 15 februari 2021
kl 19:18:02

  • Tema
  • 15 feb

Keramik

Läs mer om Keramik

Eva Jancke-Björk

Läs mer om Eva Jancke-Björk