BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 15018483
*
nr 1501 8483
Ljusstakar
+ vas, 3 delar, sent 1800-tal, nysilver/glasinsats. Höjd: 24-36 cm
Utrop:
600 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 november 2022
kl 19:36:48
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/11 15:20:58
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: glasinsats ljusstakar ljusstake nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal vas
-
8279 Ljusstakar
4 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:08
-
2040 Ljusstakar
ett par, Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sv..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:06
-
1005 Ljusstakar
ett par, Sengustavianska, trä och mässing. Höjd: 2..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:16
-
9054 Ljusstake
Klong, "Gloria", mässing. Diameter: 42 cm, höjd: 4..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:06
-
2012 Nattljusstakar
Ett par, silver, DH&Co, 1839. Diameter: 14 cm, höj..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:13
*
Ljusstakar
nr 1501 8483
Ljusstakar
+ vas, 3 delar, sent 1800-tal, nysilver/glasinsats. Höjd: 24-36 cm
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 november 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
5/11 15:20:58 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: glasinsats ljusstakar ljusstake nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal vas
-
8279 Ljusstakar
4 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:08 -
2040 Ljusstakar
ett par, Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sv..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:06 -
1005 Ljusstakar
ett par, Sengustavianska, trä och mässing. Höjd: 2..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:16
-
9054 Ljusstake
Klong, "Gloria", mässing. Diameter: 42 cm, höjd: 4..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:06 -
2012 Nattljusstakar
Ett par, silver, DH&Co, 1839. Diameter: 14 cm, höj..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:13