BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 14997087
*
nr 1499 7087
Ljusstakar
+ vas, 3 delar, sent 1800-tal, nysilver/glasinsats. Höjd: 24-36 cm
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 31 oktober 2022
kl 18:30:29
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: glasinsats ljusstakar ljusstake nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal vas
-
6587 Äggkoppar
ett par, sterlingsilver, 1960, CG Hallberg, Gust. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:40
-
6701 Appliquer
ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:49
-
6702 Appliquer
ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:02
-
6714 Elljusstake
Elflugan. Längd: 32 cm. Höjd: 39,5 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:07
-
6311 Golvljusstakar
2 st, mässing. Höjd: 78-98cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:00
-
6386 Lampetter
Ett par. Höjd: 41,5 cm
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:40
*
Ljusstakar
nr 1499 7087
Ljusstakar
+ vas, 3 delar, sent 1800-tal, nysilver/glasinsats. Höjd: 24-36 cm
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 31 oktober 2022 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: glasinsats ljusstakar ljusstake nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal vas
-
6587 Äggkoppar
ett par, sterlingsilver, 1960, CG Hallberg, Gust. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:40 -
6701 Appliquer
ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:49 -
6702 Appliquer
ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:02
-
6714 Elljusstake
Elflugan. Längd: 32 cm. Höjd: 39,5 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:07 -
6311 Golvljusstakar
2 st, mässing. Höjd: 78-98cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:00 -
6386 Lampetter
Ett par. Höjd: 41,5 cm
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:40



