Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 4983133



*

nr 498 3133


Ljusstakar

1 par, nysilver, Nyrokoko, höjd: 17


Utrop:

100 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 november 2007
kl 17:51:40


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/11 20:44:24 1      200 kr
25/11 18:10:11 2      150 kr
25/11 18:10:40 2      250 kr
25/11 18:12:16 1      400 kr
25/11 18:20:04 2      350 kr
25/11 18:20:24 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nyrokoko nysilver pläter
  • 8011 Ljusstakar
    2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:27
  • 8010 Ljusstakar
    Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:30
  • 8065 Ljusstake
    Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:48




Ladda ner broschyr