BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 4983133
nr 498 3133
Ljusstakar
1 par, nysilver, Nyrokoko, höjd: 17
Utrop:
100 kr
Såld:
450 kr
måndag 26 november 2007
kl 17:51:40
200 kr
150 kr
250 kr
400 kr
350 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.