BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 6035405
nr 603 5405
Ljusstakar
1 par, nysilver, Nyrokoko, höjd: 23
Utrop:
100 kr
Såld:
400 kr
måndag 5 oktober 2009
kl 19:02:59
100 kr
350 kr
200 kr
300 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.