bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 12948581



*

nr 1294 8581


Jens Quistgaard

(1919-2008), Danmark


Ljusstakar, 8 st, Nysilver, Dansk Design. Höjd: 6 cm


Jens Harald Quistgaard, dansk designer, född 1919, död 2008.

Utrop:

600 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 december 2019
kl 18:08:57


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/11 21:20:11 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Jens Quistgaard

Jens Harald Quistgaard, dansk designer, född 1919, död 2008.

Läs mer om Jens Quistgaard
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk dansk design danska danskt europa jens quistgaard ljusstakar ljusstake norden nysilver pläter skandinavien skandinavisk
  • 3104 Appliquer
    Ett par, mässing. Höjd: 32cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    20 sept kl 18:43
  • 3482 Bordsfotogenla..
    + väggfotogenlampor, 3 st, glas och mässing. Höjd:..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    20 sept kl 20:13
  • 3348 Bordsfotogenla..
    omkring 1900, Jugend, metall / glas. Höjd: 76 cm
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    20 sept kl 18:06
  • 3194 Lampett
    Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Pendel", Sku..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    20 sept kl 18:39
  • 3052 Lampetter
    ett par, med prismor. Höjd: 35 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    20 sept kl 20:09
  • 3396 Ljusstakar
    2 st. Höjd: 17cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    20 sept kl 20:59




Ladda ner broschyr