bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 13803436



*

nr 1380 3436


Ljusstakar

ett par, silver, 1958. Höjd: 15 cm. Vikt: 195 g


Konditionsrapport: graverade

Utrop:

1.200 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 februari 2021
kl 18:34:53


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/2 11:23:47 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 4085 Applique
    Sent 1800-tal, mässing och trä, för 6 ljus. Höjd: ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 april kl 19:02
  • 4136 Ljusstakar
    3 st, Bakelit, Funkis, Saturnusmodell. Höjd: 10,5
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 april kl 18:11
  • 4175 Ljusstakar
    3 st, mässing. Höjd: 11-20,5
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 april kl 20:16
  • 3175 Ljusstakar
    Ett par, 1800-tal, Trä. Höjd: 30 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 april kl 19:05
  • 3391 Ljusstakar
    Ett par, Kolonn, Järn, 1900-tal. Höjd: 13 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 april kl 18:11
  • 4176 Ljusstakar
    ett par, Tenn, Barockstil. Höjd: 27 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 april kl 20:38




Ladda ner broschyr